Αθλητισμός

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 62-63: «Γλυκιά» ήττα και ετοιμάζεται για Μπάμπεργκ

Η ΑΕΚ προστάτευσε τη διαφορά (+9) της νίκης της στη Θεσσαλονίκη, «αρπάζοντας» από τον ΠΑΟΚ το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Η «Ένωση» ηττήθηκε 62-63 από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στο ΟΑΚΑ, στη ρεβάνς της φάσης των «16», δίνοντας συνέχεια στην προσπάθεια της να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι. Στα προημιτελικά, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την γερμανική Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση.

Οι παίκτες του Μπάνκι βρήκαν τρόπο να… φρενάρουν το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προηγήθηκαν με 10-5 στο 5ο λεπτό. Οι «κιτρινόμαυροι» διάβασαν σωστά την αντίπαλη άμυνα και με τρίποντο του Τσαλμπούρη προηγήθηκαν με 23-16 (13′). Ο ΠΑΟΚ απάντησαν με σερί 7-0 αλλά μετρώντας 11/28 σουτ στο πρώτο μέρος δεν θα μπορούσαν να αντέξουν, μολονότι είχαν 8 επιθετικά ριμπάουντ!

Η ΑΕΚ άντλησε ενέργεια από την άμυνα της, με τον Σαντ-Ρος να μετράει τρία στο πρώτο 20λεπτο! Κάπως έτσι έφτασε τη διαφορά ως το +9 (32-23 στο 19′), έχοντας 15 πόντους από τα 11 λάθη του ΠΑΟΚ που αντίστοιχα πήρε μόλις 4! Οι φιλοξενούμενοι με ακόμη ένα ξέσπασμα τους μείωσαν στο καλάθι (32-30) και γενικά δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να ξεφύγει και να βάλει πρόωρο τέλος στην υπόθεση νίκη. Με τους Γκος και Χάτσερ, όμως, να είναι εκτός αγώνα (είχαν μαζί 0/6 σουτ στο 25′) δεν μπορούσαν να κυνηγήσουν και την ολική ανατροπή όσον αφορά στην πρόκριση.