Αθλητισμός

Επιτυχία Τρικαλινού αθλητή στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ΑμΕΑ

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ 2020, που διεξήχθη από 31/7 έως 2/8 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.  Το Πρωτάθλημα, που ήταν προγραμματισμένο για τις αρχές Ιουλίου, είχε αναβληθεί λόγω πανδημίας . Όμως, παρά τις υψηλές θερμοκρασίες,  η συμμετοχή ήταν μεγάλη (πάνω από 500 αθλητές) και ξεπέρασε τις προσδοκίες της διοργανώτριας ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, ενώ συνοδεύτηκε από αρκετές υψηλές επιδόσεις και πανελλήνια ρεκόρ.

Στο ΟΑΚΑ αγωνίστηκε και ο αθλητής του Αστέρα Τρικάλων Κώστας Μανώλης, που έλαβε μέρος στους αγώνες μετά από δίχρονη απουσία λόγω τραυματισμών και εκπροσώπησε επάξια τα τρικαλινά χρώματα.  Συγκεκριμένα ο αθλητής του Αστέρα Τρικάλων, που συμμετείχε στην κατηγορία 57(Α), παρότι έμεινε μακριά από τα ατομικά του ρεκόρ,   κατέκτησε την πρώτη θέση στο ακόντιο και τη δεύτερη στο δίσκο, δίνοντας υποσχέσεις για καλύτερες επιδόσεις στην επόμενη διοργάνωση..