Αθλητισμός

Με γκολ του Φορτούνη στους “32” του Europa League ο Ολυμπιακός (video)

Η πρόκριση της ιστορίας του! Ο Ολυμπιακός ήθελε διαφορά δύο γκολ κόντρα στη μεγάλη Μίλαν και τα κατάφερε! Ακόμη κι όταν οι Ιταλοί μείωσαν, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 3-1 και βρέθηκαν θριαμβευτικά στους «32» του Europa League!

Ο Φορτούνης εκτέλεσε γρήγορα το κόρνερ, ο Ποντένσε προσπάθησε να σουτάρει από αριστερά, οι κόντρες έφεραν τη μπάλα στον Σισέ, που σε ανυπεράσπιστη εστία άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό στο 60′.

Ο Γκιγιέρμε σούταρε δυνατά, η μπάλα βρήκε στον Ζαπάτα και «κρέμασε» τον Ρέινα για το 2-0 του Ολυμπιακού στο 70ό λεπτό.

Ο Ζαπάτα με το γόνατο πέρασε τη μπάλα από τη γραμμή, παρά την προσπάθεια του Σα και του Κούτρη και η Μίλαν μείωσε σε 2-1, δύο λεπτά μετά το γκολ του Γκιγιέρμε.

Ο Αμπάτε τράβηξε τον Τοροσίδη μέσα στην περιοχή και ο Φορτούνης ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 3-1 του Ολυμπιακού κόντρα στην Μίλαν!

Ο Κώστας Φορτούνης δήλωσε: “Δεν μπορούμε να το συνηδειτοποιήσουμε. Φανταστική δουλειά. Αποδείξαμε ότι έχουμε πολύ καλή ομάδα. Παίξαμε με μεγάλο αντίπαλο. Δείξαμε ότι είμαστε μεγάλη ομάδα. Μία πρόκριση απέναντι στη Μίλαν, είναι σημαντική. Δώσαμε ότι είχαμε και δεν είχαμε”.