Αθλητισμός

Πρωταθλήτρια η Ακαδημία 1

ΡΕΠΟΡΤΑΖ Νίκος Ζάχος

Η Ακαδημία 1 ήταν η νικήτρια ομάδα του τελικού για το παιδικό πρωτάθλημα με σκορ 4-3 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια 1-1)

Ο ομάδα του Πύργου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στις αρχές του αγώνα άνοιξε το σκορ με τον Τσάτσο να κάνει το 1-0. Η Ακαδημία 1 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έπαιζε με άγχος και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει μια καλή ευκαιρία για γκολ.Όμως στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν η Ακαδημία 1 μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να σηκώσει το κύπελλο,μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες ο Κατρανας στο 90 ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε την ομάδα του στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Τσακίρης έγινε ο ήρωας του παιχνιδιού πιάνοντας 2 δύσκολα πέναλτι και έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του. Συγχαρητήρια για την ομάδα του Πύργου που έφτασε για δεύτερη συνεχόμενη φορά στον τελικό ως φιναλίστ