Αθλητισμός

Σπουδαία νίκη για τον Αστέρα Τρικάλων

Τη δεύτερη νίκη του πέτυχε ο Αστέρας Τρικάλων, που επικράτησε των Αργοναυτών Βόλου με σκορ 60-43 (ημίχρονο 31-16) στο θεσσαλικό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του Β.Ομίλου.

Ο αγώνας για τους παίκτες του Γ. Χατζή ήταν δυσκολότερος απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς αγωνίστηκαν για 23 λεπτά με τετράδα στο παρκέ λόγω αποβολής του Τσίπρα με 5 φάουλ. Ήταν ένα ματς με ένταση και πάθος στο μεγαλύτερό του μέρος.  Οι Βολιώτες ουσιαστικά αντιστάθηκαν στο α΄ 10λεπτο, όμως στη συνέχεια οι Τρικαλινοί κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να πάρουν  προβάδισμα ασφαλείας στο ημίχρονο, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα φτάνοντας στη νίκη με το τελικό  60-43.

Εξέλιξη του σκορ ανά 17-8, 31-16, 41-28 και 60-43

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γ.Χατζής) : Χατζής 30, Φιλιππου 15 (1), Βλαχάβας 7, Τσίπρας 6, Ορέστης 2 και Μανώλης.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ (Ε.Μανούκα) : Πλεξιδας 21 (1), Κυριάκης 12, Μπαρμπαγεωργόπουλος 8, Μπαρτζιώκας 2, Τσιονάρας και Μαλάτος.