Αθλητισμός

Τρικαλινοί δρομείς, έτρεξαν στο Βόλο

Άκρως επιτυχημένος ήταν ο 3ος Ημιμαραθώνιος Βόλου που διεξήχθη στην πόλη του Βόλου το απόγευμα του Σαββάτου 29 Απριλίου. Ο αγώνας, που διοργάνωσε η Διεύθυνση Αθλητισμού Δήμου Βόλου, η Περιφερειακή Ενότητα Μαγνησίας και ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου,  είχε σημείο εκκίνησης και τερματισμού την παραλία του Βόλου. Οι δρομείς κινήθηκαν προς τις Αλυκές και στην συνέχεια επέστρεψαν , καθώς ο αγώνας  αποτέλεσε   φυσική συνέχεια του αγώνα 16,5 χιλιομέτρων που διεξαγόταν παλαιότερα . Παράλληλα, διεξήχθη Δρόμος Υγείας, για όλους τους πολίτες ανεξαρτήτου ηλικίας ,  απόστασης 5 χιλιομέτρων, ενώ έγινε και αγώνας 1000 μέτρων για παιδιά. Ο συνολικός αριθμός των δρομέων ξεπέρασε τους 1500 δρομείς και στα τρία αγωνίσματα! Στον μεγάλο αγώνα είχαμε και ρεκόρ συμμετοχών καθώς τερμάτισαν περισσότεροι από 500 δρομείς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η έντονη συννεφιά και ένα μικρό αεράκι  που επικρατούσαν κατά την διάρκεια του αγώνα βοήθησαν τους δρομείς να πετύχουν πολύ καλές επιδόσεις. Ο Σύλλογος Δρομέων Τρικάλων,συμμετείχε με 22 δρομείς και στα 2 αγωνίσματα και ήταν η 2η πολυπληθέστερη αποστολή της διοργάνωσης .Από τους 20 δρομείς μας που έτρεξαν στον Ημιμαραθώνιο , την καλύτερη επίδοση πέτυχε ο Αχιλλέας Γρηγορίου που τερμάτισε σε 1:39:43. Ηλικιακή διάκριση και για τον Γιώργο Θέμελη που τερμάτισε 2ος στην κατηγορία του !