Αθλητισμός

Επιβλητική Νίκη του Γ.Σ. Μουζακίου στην Πρεμιέρα της Α2 ΕΣΚΑΘ με 62-81 επί του Α.Σ. Δαναός 2022

Με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Γ.Σ. Μουζακίου κατάφερε να επικρατήσει με 62-81 στην έδρα του Α.Σ. Δαναός 2022, σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΘ. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ωστόσο η ομάδα του Μουζακίου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Καλύτερα ξεκίνησαν  το παιχνίδι οι παίκτες του Στέφανου Μπελάγια καθώς με δύο τρίποντα του Ράγγου και του Κουμαρτζάκη προηγήθηκαν γρήγορα με σκορ 2-9. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με αποτέλεσμα να ροκανίσουν τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει ισόπαλο 24-24.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα τριών πόντων (39-42), αλλά ο Δαναός συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός, χάρη στις προσπάθειες των Καβανόζη και Φώτη.

Η πραγματική αλλαγή όμως ήρθε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι κιτρινόμαυροι παίζοντας καταπληκτική άμυνα δέχτηκαν μόλις 6 πόντους, ενώ στην επίθεση ήταν ασταμάτητοι. Καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το τρίποντο του Παναγιώτη Χλωρού, που αύξησε τη διαφορά στους 9 πόντους (62-71). Αυτό το καλάθι ανέβασε την ψυχολογία της ομάδας, η οποία αμέσως μετά πραγματοποίησε ένα σερί 10-0, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 19 πόντους, και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 62-81.

Κορυφαίος για τον Γ.Σ. Μουζακίου ήταν ο Τσούκας με 39 πόντους και 1 τρίποντο, ενώ καθοριστικό ρόλο στη νίκη έπαιξε η απόδοση των Κουμαρτζάκη (14 πόντοι με 4 τρίποντα) και Μπίζιου (10 πόντοι). Από την πλευρά του Α.Σ. Δαναός 2022, ο Καβανόζης με 13 πόντους και οι Κατσίμπρας και Φώτης με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ.

Επόμενο παιχνίδι για τον Γ.Σ. Μουζακίου είναι εντός έδρας με την ομάδα του Αστέρα Λάρισας.

Δεκάλεπτα:24-24,  39-42, 56-61, 62-81

Διαιτητές : Γκουλιώνης-Χαϊντούτη

Α.Σ. Δαναός 2022 (Μπάλτος): Καβανόζης 13(1), Κουμπούρας 2, Παπακώστας, Σδράκας 7, Κοτίνας, Καραγεώργος 2, Κατσίμπρας 11(1), Φώτης 10(2), Κωστόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 9(1), Πούλιος, Κωτούλας 6.

Γ.Σ. Μουζακίου (Μπελάγιας): Στεφανίδης, Τσίγκας 3, Ράγγος 5(1), Τσούκας 39(1), Κουμαρτζάκης 14(4), Παπαευθυμίου 2, Μπράμης, Τσιτσώνης Κ. 1, Μουταρέλος, Στεργιούλης, Χλωρός Π. 7(1), Μπίζιος 10.